Vittoria Mazza Trail G2.0 Tire TLR 29x2.4 Brown/Black
- Aggressive profile with ample sipe spacing for mixed terrain
- Progressive sipe width for tactile grip on rocks and roots
- Stepped leading edge center-tread maintains speed, and delivers climbing traction
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mazza Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Brown/Black |
| Weight | 1150g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Original: $96.99
-65%$96.99
$33.95
Description
- Aggressive profile with ample sipe spacing for mixed terrain
- Progressive sipe width for tactile grip on rocks and roots
- Stepped leading edge center-tread maintains speed, and delivers climbing traction
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mazza Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Brown/Black |
| Weight | 1150g |
| E | Bike-ECE-R75 |














