Vittoria Mazza Trail G2.0 Tire TLR 27.5x2.6 Anth/Black
- Aggressive profile with ample sipe spacing for mixed terrain
- Progressive sipe width for tactile grip on rocks and roots
- Stepped leading edge center-tread maintains speed, and delivers climbing traction
| Model | Mazza Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 1015g |
Original: $74.99
-65%$74.99
$26.25
Description
- Aggressive profile with ample sipe spacing for mixed terrain
- Progressive sipe width for tactile grip on rocks and roots
- Stepped leading edge center-tread maintains speed, and delivers climbing traction
| Model | Mazza Trail |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 1015g |














