Teravail Standard Tube - 700 x 28 - 35mm 48mm Presta Valve
The Teravail Standard Presta Valve tubes feature our widest variety of tube sizes and valve lengths with a proven record of high quality control and consistent availability.0.9mm wall thickness Removable Presta valve core Teravail Standard packaging features environmentally friendly soy ink printing on recycled cardboard
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 129 |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 28 - 35 |
$3.32
Original: $9.50
-65%Teravail Standard Tube - 700 x 28 - 35mm 48mm Presta Valve—
$9.50
$3.32
Description
The Teravail Standard Presta Valve tubes feature our widest variety of tube sizes and valve lengths with a proven record of high quality control and consistent availability.0.9mm wall thickness Removable Presta valve core Teravail Standard packaging features environmentally friendly soy ink printing on recycled cardboard
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 129 |
| ISO Width (mm) | 35 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 700 x 28 - 35 |














