Teravail Standard Tube - 26 x 1 - 1.5 48mm Presta Valve
The Teravail Standard Presta Valve tubes feature our widest variety of tube sizes and valve lengths with a proven record of high quality control and consistent availability.0.9mm wall thickness Removable Presta valve core Teravail Standard packaging features environmentally friendly soy ink printing on recycled cardboard
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 96 |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Labeled Size | 26 x 1 - 1.5 |
$3.32
Original: $9.50
-65%Teravail Standard Tube - 26 x 1 - 1.5 48mm Presta Valve—
$9.50
$3.32
Description
The Teravail Standard Presta Valve tubes feature our widest variety of tube sizes and valve lengths with a proven record of high quality control and consistent availability.0.9mm wall thickness Removable Presta valve core Teravail Standard packaging features environmentally friendly soy ink printing on recycled cardboard
| Shaft Type | Threaded |
| Valve Core | Removable |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Wall Thickess | 0.9 |
| Weight | 96 |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Labeled Size | 26 x 1 - 1.5 |














