Teravail Ehline Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound
Ehline is an ideal tire for modern XC trails: fast-rolling without compromising cornering performance. Ehline's tread pattern and casing provide more traction and durability than traditional XC tires making it a great choice for riders who take on increasingly aggressive and challenging terrain.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1100 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
$28.00
Original: $80.00
-65%Teravail Ehline Tire - 29 x 2.5 Tubeless Folding Black Durable Fast Compound—
$80.00
$28.00
Description
Ehline is an ideal tire for modern XC trails: fast-rolling without compromising cornering performance. Ehline's tread pattern and casing provide more traction and durability than traditional XC tires making it a great choice for riders who take on increasingly aggressive and challenging terrain.Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1100 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.5 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |














