SunRingle Duroc 40 Expert 27.5" Rear 142/10QR Wheel - Black
- 27.5" plus wheels using Duroc 40 rim (40mm outer/36mm inner width) with SunRinglé STR Tubeless technology
- SRX Cartridge bearing straight pull hubs with a 3 pawl alloy cassette body and 24 tooth ratchet ring, yielding 72 engagement points
- Laced up with time tested double butted Wheelsmith spokes
- Includes tubeless tape, valve and 2oz bottle of STR sealant
- Rear wheel includes two driver bodies
- Non-Boost models include end caps for both 10x135mm QR/12x142mm TA or 9x100 QR/15x100 TA
| Model | Duroc 40 Expert |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD/HG 8-11sp) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx135/12x142 |
| Hub | SRX |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Duroc 40 |
| Internal W | 36mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 983g |
Original: $329.99
-65%$329.99
$115.50
Description
- 27.5" plus wheels using Duroc 40 rim (40mm outer/36mm inner width) with SunRinglé STR Tubeless technology
- SRX Cartridge bearing straight pull hubs with a 3 pawl alloy cassette body and 24 tooth ratchet ring, yielding 72 engagement points
- Laced up with time tested double butted Wheelsmith spokes
- Includes tubeless tape, valve and 2oz bottle of STR sealant
- Rear wheel includes two driver bodies
- Non-Boost models include end caps for both 10x135mm QR/12x142mm TA or 9x100 QR/15x100 TA
| Model | Duroc 40 Expert |
| Size | 27.5" |
| Front/Rear | Rear (XD/HG 8-11sp) |
| Axle/Spacing (mm) | QRx135/12x142 |
| Hub | SRX |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Duroc 40 |
| Internal W | 36mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 983g |














