SRAM XX Eagle T-Type Wide Crankset - 175mm 12-Speed 32t Chainring Direct Mount 2-Guards DUB Spindle Interface BLK
SRAM XX Eagle T-Type Wide Crankset - 175mm 12-Speed 32t Chainring Direct Mount 2-Guards DUB Spindle Interface BLK
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 55mm Chainline |
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 55mm Chainline |















