SRAM RED 1 AXS Crankset - 175mm 12-Speed 40t 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface Natural Carbon D1
SRAM RED 1 AXS Crankset - 175mm 12-Speed 40t 8-Bolt Direct Mount DUB Spindle Interface Natural Carbon D1
- TECH SPECS
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Tri |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 40 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | XPLR |
Original: $728.00
-65%$728.00
$254.80
Description
- TECH SPECS
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 130 Hubs |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Intended Use | Road |
| Crank Intended Use | Tri |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 40 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | XPLR |















