SQlab 312 R Carbon integrated Bar (31.8) 38cm Black
- 10° front sweep supports a natural wrist position, reducing strain and fatigue
- The Ergobar and wide contact surface enhance grip and comfort
- Optimized carbon layup keeps it lightweight and responsive
- Internal cable routing for a sleek aerodynamic look. Built for speed and endurance
| Model | 312 R |
| Clamp | 31.8mm |
| Width | 38cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 80mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Length | 38Cm |
Original: $449.99
-65%$449.99
$157.50
Description
- 10° front sweep supports a natural wrist position, reducing strain and fatigue
- The Ergobar and wide contact surface enhance grip and comfort
- Optimized carbon layup keeps it lightweight and responsive
- Internal cable routing for a sleek aerodynamic look. Built for speed and endurance
| Model | 312 R |
| Clamp | 31.8mm |
| Width | 38cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 80mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Length | 38Cm |














