SQlab 311 FL-X Carbon Riser Bar (31.8) 15mm/740mm - Black
- The 311 FL-X has been developed with regard to flex behavior
- The 311 FL-X has damping characteristics between 20% and 30%
- 16 or 12 degrees of backsweep provides a natural transition from lower arm to the rider's hand allowing for near perfect ergonomics
- 4 degrees of upsweep puts the elbows into a dynamic riding position
- Highest grade of carbon, tuned with precise wall thickness
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 15mm |
| Width | 740mm |
| Up/Back Sweep | 4/12 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 203g |
| Rise Height | 15Mm |
$105.00
Original: $299.99
-65%SQlab 311 FL-X Carbon Riser Bar (31.8) 15mm/740mm - Black—
$299.99
$105.00
Description
- The 311 FL-X has been developed with regard to flex behavior
- The 311 FL-X has damping characteristics between 20% and 30%
- 16 or 12 degrees of backsweep provides a natural transition from lower arm to the rider's hand allowing for near perfect ergonomics
- 4 degrees of upsweep puts the elbows into a dynamic riding position
- Highest grade of carbon, tuned with precise wall thickness
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 15mm |
| Width | 740mm |
| Up/Back Sweep | 4/12 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 203g |
| Rise Height | 15Mm |














