SQlab 30X High Alloy Riser Bar (31.8) 16 deg/780mm - Black
- 16 or 12 degrees of backsweep provides a natural transition from lower arm to the rider's hand allowing for near perfect ergonomics
- 4 degrees of upsweep puts the elbows into a dynamic riding position
- Precisely manufactured from 7050 alloy
- Alloy bars have a Steinernut groove to perfectly adjust the bars
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 45mm |
| Width | 780mm |
| Up/Back Sweep | 4/16 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 325g |
| Alloy Type | High |
| Backsweep | 16 Deg |
$45.50
Original: $129.99
-65%SQlab 30X High Alloy Riser Bar (31.8) 16 deg/780mm - Black—
$129.99
$45.50
Description
- 16 or 12 degrees of backsweep provides a natural transition from lower arm to the rider's hand allowing for near perfect ergonomics
- 4 degrees of upsweep puts the elbows into a dynamic riding position
- Precisely manufactured from 7050 alloy
- Alloy bars have a Steinernut groove to perfectly adjust the bars
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 45mm |
| Width | 780mm |
| Up/Back Sweep | 4/16 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 325g |
| Alloy Type | High |
| Backsweep | 16 Deg |














