Soma Straight MTB Disc Fork 26"/27.5"
- Tange Infinity CrMo steel fork for 27.5" (650b) or 29" MTB wheels
- Suspension corrected for 100mm travel 29er frames or 120-130mm 650b frames
- Unicrown with straight D-shaped blades
| Model | Straight MTB |
| Wheel Size | 26"/27.5" (650b) |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 47mm |
| Axle | Crown-465mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Color | Black |
| Axle Standard | Disc |
| Wheel Compatibility | 26"/27.5" |
| Steerer Diameter | 1-1/8" |
Original: $169.99
-65%$169.99
$59.50
Description
- Tange Infinity CrMo steel fork for 27.5" (650b) or 29" MTB wheels
- Suspension corrected for 100mm travel 29er frames or 120-130mm 650b frames
- Unicrown with straight D-shaped blades
| Model | Straight MTB |
| Wheel Size | 26"/27.5" (650b) |
| Steerer (Stem/Race) | Straight (28.6/30mm) |
| Offset | 47mm |
| Axle | Crown-465mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | 9x100mm QR |
| Color | Black |
| Axle Standard | Disc |
| Wheel Compatibility | 26"/27.5" |
| Steerer Diameter | 1-1/8" |













