Soma Straight MTB Disc 15x100 Fork 27.5"/29" 1-1/8" Blk
- Tange Infinity CrMo steel fork for 27.5" (650b) or 29" MTB wheels
- Suspension corrected for 100mm travel 29er frames or 120-130mm 650b frames
- Unicrown with straight D-shaped blades
| Model | Straight MTB |
| Wheel Size | 29"/27.5" (650b) |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 47mm |
| Axle | Crown-485mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | 15x100mm TA |
| Color | Black |
| Axle Standard | 15X100mm |
| Wheel Compatibility | 27.5"/29" |
| Steerer Diameter | 1-1/8" |
Original: $289.99
-65%$289.99
$101.50
Description
- Tange Infinity CrMo steel fork for 27.5" (650b) or 29" MTB wheels
- Suspension corrected for 100mm travel 29er frames or 120-130mm 650b frames
- Unicrown with straight D-shaped blades
| Model | Straight MTB |
| Wheel Size | 29"/27.5" (650b) |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 47mm |
| Axle | Crown-485mm |
| Brake Mount | Disc Only (IS) |
| Dropout | 15x100mm TA |
| Color | Black |
| Axle Standard | 15X100mm |
| Wheel Compatibility | 27.5"/29" |
| Steerer Diameter | 1-1/8" |













