Schwalbe Pro One Allroad Tire 700x35 Black
- Race Pro construction with three casing layers on the sidewall for excellent puncture and cut protection with low rolling resistance
- Addix Race high performance compound and tubeless easy technology combine to create the next generation of tires
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Pro One Allroad |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | Race Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 425g |
| E | Bike-E25 |
$29.62
Original: $84.63
-65%Schwalbe Pro One Allroad Tire 700x35 Black—
$84.63
$29.62
Description
- Race Pro construction with three casing layers on the sidewall for excellent puncture and cut protection with low rolling resistance
- Addix Race high performance compound and tubeless easy technology combine to create the next generation of tires
- E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Pro One Allroad |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | Race Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 425g |
| E | Bike-E25 |























