Schwalbe Nobby Nic Tire - 27.5 x 2.80 Tubeless Folding BLK Standard Addix Green E-50
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1090 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 70 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$69.00
Schwalbe Nobby Nic Tire - 27.5 x 2.80 Tubeless Folding BLK Standard Addix Green E-50—
$69.00

Description
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1090 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 70 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |














