Schwalbe Albert Gravity Pro Radial 29x2.6" Ultra Soft
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Albert |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1350g |
| E | Bike-E50 |
$100.44
Schwalbe Albert Gravity Pro Radial 29x2.6" Ultra Soft—
$100.44

Description
- All condition and terrain all-rounder tire for grip and control
- - Small pitch knob pattern and radial carcass enables larger contact area
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Albert |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Gravity Pro Radial |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1350g |
| E | Bike-E50 |














