Salsa Timberjack Deore 12 Bike - 29" Aluminum Storm Blue X-Large
Timberjack is Salsa’s aggressive trail hardtail. Its progressive trail geometry is stable on descents and technical sections. The Alternator 2.0 dropouts are SRAM UDH-ready and offer future drivetrain flexibility. Ample accessory mounts and dual wheel size compatibility add more versatility to the package making Timberjack a well-rounded ripper that likes to party.140mm fork and dropper post provide confidence and capability on technical terrain The Alternator 2.0 dropout system on this Timberjack comes equipped with SRAM UDH-compatible fixed-position dropout plates. Other Alternator 2.0 dropout plates (sold separately) allow for single-speed adjustability and accommodate different hub standards. Aggressive trail geometry with short chainstays and long front-center provide agility and stability on the trail Front triangle space is maximized for frame bag use 6061-T6 alloy frame Compatible with up to 27.5 x 2.8" or 29 x 21.–2.6" wheels and tires Internal cable routing
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 659.3 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Storm Blue |
| Mfg Size | X-Large |
| Platform | Timberjack |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Blue |
$1,799.00
Salsa Timberjack Deore 12 Bike - 29" Aluminum Storm Blue X-Large—
$1,799.00

Description
Timberjack is Salsa’s aggressive trail hardtail. Its progressive trail geometry is stable on descents and technical sections. The Alternator 2.0 dropouts are SRAM UDH-ready and offer future drivetrain flexibility. Ample accessory mounts and dual wheel size compatibility add more versatility to the package making Timberjack a well-rounded ripper that likes to party.140mm fork and dropper post provide confidence and capability on technical terrain The Alternator 2.0 dropout system on this Timberjack comes equipped with SRAM UDH-compatible fixed-position dropout plates. Other Alternator 2.0 dropout plates (sold separately) allow for single-speed adjustability and accommodate different hub standards. Aggressive trail geometry with short chainstays and long front-center provide agility and stability on the trail Front triangle space is maximized for frame bag use 6061-T6 alloy frame Compatible with up to 27.5 x 2.8" or 29 x 21.–2.6" wheels and tires Internal cable routing
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 659.3 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Storm Blue |
| Mfg Size | X-Large |
| Platform | Timberjack |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Blue |






















