Salsa Spearfish C DLX X0 AXS Transmission Bike - 29" Carbon Deep Orchid Carbon Large
Spearfish is Salsa’s endurance XC bike. It’s built to thrive in the world’s toughest single- and multi-day races from Marji Gesick to the Arizona Trail Race. Spearfish is lightweight efficient and capable — a formula that makes all the difference in the 11th hour.Deluxe ultra-high-modulus carbon UDH frame — 255g lighter than standard Efficient Split Pivot suspension design Split Pivot + allows for 100 – 120mm rear wheel travel Progressive marathon cross-country geometry in five sizes Two water bottles and on-bike cargo inside front triangle SRAM X0 AXS Eagle Transmission drivetrain and Motive Silver four-piston brakes Fox 34 SL Factory and Float SL Factory suspension 120mm travel Fox Transfer Factory dropper post WTB CZR Light i30 carbon wheels Teravail Drawpoint and Camrock 29 x 2.4” tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 629 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Suspension |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Deep Orchid |
| Mfg Size | Large |
| Platform | Spearfish |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |
$8,999.00
Salsa Spearfish C DLX X0 AXS Transmission Bike - 29" Carbon Deep Orchid Carbon Large—
$8,999.00

Description
Spearfish is Salsa’s endurance XC bike. It’s built to thrive in the world’s toughest single- and multi-day races from Marji Gesick to the Arizona Trail Race. Spearfish is lightweight efficient and capable — a formula that makes all the difference in the 11th hour.Deluxe ultra-high-modulus carbon UDH frame — 255g lighter than standard Efficient Split Pivot suspension design Split Pivot + allows for 100 – 120mm rear wheel travel Progressive marathon cross-country geometry in five sizes Two water bottles and on-bike cargo inside front triangle SRAM X0 AXS Eagle Transmission drivetrain and Motive Silver four-piston brakes Fox 34 SL Factory and Float SL Factory suspension 120mm travel Fox Transfer Factory dropper post WTB CZR Light i30 carbon wheels Teravail Drawpoint and Camrock 29 x 2.4” tires
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 629 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Suspension |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Deep Orchid |
| Mfg Size | Large |
| Platform | Spearfish |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |






















