Salsa Cutthroat C Rival GX AXS Transmission SUS Bike - 29" Carbon Deep Orchid 54cm
Cutthroat is Salsa’s Tour Divide-inspired bikepacking machine. With a lightweight efficient carbon frameset ample tire clearance and thoroughly thought-out mounts for all of your ride and camp essentials Cutthroat is equally suited to setting records or seeking R&R.High-modulus carbon fiber frame and suspension fork for compliance and control A 69-degree head tube angle provides a long stable wheelbase for confidence on technical rides Class 5 VRS™ (Vibration Reduction System) absorbs micro-impacts on rough roads RockShox SID Select+ 100mm suspension fork Front and rear thru-axles with boost spacing Flat mount brakes and internal cable routing on frame Dropper post for more rider confidence Clearance for a 29 x 2.4" tire in the rear Accommodates custom direct-mount frame bags with EXP Series Direct Mount Thumb Screws (not included) for tool-free attachment SRAM UDH-compatible
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 540 |
| Fork Type | Suspension |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Deep Orchid |
| Mfg Size | 54cm |
| Platform | Cutthroat |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |
$7,299.00
Salsa Cutthroat C Rival GX AXS Transmission SUS Bike - 29" Carbon Deep Orchid 54cm—
$7,299.00

Description
Cutthroat is Salsa’s Tour Divide-inspired bikepacking machine. With a lightweight efficient carbon frameset ample tire clearance and thoroughly thought-out mounts for all of your ride and camp essentials Cutthroat is equally suited to setting records or seeking R&R.High-modulus carbon fiber frame and suspension fork for compliance and control A 69-degree head tube angle provides a long stable wheelbase for confidence on technical rides Class 5 VRS™ (Vibration Reduction System) absorbs micro-impacts on rough roads RockShox SID Select+ 100mm suspension fork Front and rear thru-axles with boost spacing Flat mount brakes and internal cable routing on frame Dropper post for more rider confidence Clearance for a 29 x 2.4" tire in the rear Accommodates custom direct-mount frame bags with EXP Series Direct Mount Thumb Screws (not included) for tool-free attachment SRAM UDH-compatible
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 540 |
| Fork Type | Suspension |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Deep Orchid |
| Mfg Size | 54cm |
| Platform | Cutthroat |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Purple |






















