Ritchey WCS Skyline Bar (31.8) 40cm Black
- The Skyline bar is the latest result of Tom’s never-ending quest to bring the best product designs to demanding riders everywhere so that they may enjoy every pedal stroke as much as he does
- Features ergonomic tops and an anatomical bend shape, the new Skyline is designed for amazing road riding experiences but also shines along cyclocross courses and anywhere else you would want a comfortable and confident drop bar
- Bolstering the multiple hand positions offered by the tops and anatomical bend is the shorter reach and more shallow drop of the Skyline
| Model | WCS Skyline Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 41.3cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 70mm |
| Sweep | 4.5 deg |
| Flare | 5 deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 250g (42cm) |
| Width | 40Cm |
Original: $131.95
-65%$131.95
$46.18
Description
- The Skyline bar is the latest result of Tom’s never-ending quest to bring the best product designs to demanding riders everywhere so that they may enjoy every pedal stroke as much as he does
- Features ergonomic tops and an anatomical bend shape, the new Skyline is designed for amazing road riding experiences but also shines along cyclocross courses and anywhere else you would want a comfortable and confident drop bar
- Bolstering the multiple hand positions offered by the tops and anatomical bend is the shorter reach and more shallow drop of the Skyline
| Model | WCS Skyline Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 41.3cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 70mm |
| Sweep | 4.5 deg |
| Flare | 5 deg |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 250g (42cm) |
| Width | 40Cm |














