Ritchey Superlogic Carbon Evo-Curve Bar Di2 (31.8) 40cm
- Monocoque unidirectional carbon with 4 degree sweep, ovalized top section and shallow reach/drop
- Smooth transition lines to levers
- Textured stem/shifter areas prevent slippage, cable guides hidden under the bar
- Extended 31.8mm clamp area compatible with clip-on aero bars
- 200g @ 42cm (width measured center-to-center)
| Model | Superlogic Carbon Evo-Curve Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 40cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 80mm |
| Sweep | 4 deg |
| Flare | 2 deg |
| Top | Round |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Carbon |
| Weight | 200g (42cm) |
| Width | 40Cm |
Original: $359.95
-65%$359.95
$125.98
Description
- Monocoque unidirectional carbon with 4 degree sweep, ovalized top section and shallow reach/drop
- Smooth transition lines to levers
- Textured stem/shifter areas prevent slippage, cable guides hidden under the bar
- Extended 31.8mm clamp area compatible with clip-on aero bars
- 200g @ 42cm (width measured center-to-center)
| Model | Superlogic Carbon Evo-Curve Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 40cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 80mm |
| Sweep | 4 deg |
| Flare | 2 deg |
| Top | Round |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Carbon |
| Weight | 200g (42cm) |
| Width | 40Cm |














