Ritchey Superlogic Carbon Bar Zero Rise 760mm - Black
- Engineered for cross-country and all-mountain riding
- 760mm wide with cutting marks for easy customization
- Features a 7° backsweep for zero rise and 8° for 20/40mm rise, plus a 5° upsweep for natural wrist alignment
- . Weighing in at 155g for the zero rise, 170g for the 20mm rise, and 175g for the 40mm rise
| Model | Superlogic Carbon Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | Zero |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 155g |
Original: $239.95
-65%$239.95
$83.98Description
- Engineered for cross-country and all-mountain riding
- 760mm wide with cutting marks for easy customization
- Features a 7° backsweep for zero rise and 8° for 20/40mm rise, plus a 5° upsweep for natural wrist alignment
- . Weighing in at 155g for the zero rise, 170g for the 20mm rise, and 175g for the 40mm rise
| Model | Superlogic Carbon Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Rise | Zero |
| Width | 760mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| Weight | 155g |














