Ritchey Superlogic Butano Ridge 40cm/100mm
- Introduction of the one-piece SuperLogic Butano Ridge
- bar is the first Ritchey combo bar to get the gravel treatment
- One-piece SuperLogic Butano Ridge offers fully internal routing, comfortable
- ergo-aero tops, a compact bend, and a welcoming 17.5° drop flare
- Underside of the bar features a removable
- cable cover offering easy access for routing the cables
- Removable cover also doubles its duty with the ability to receive an integrated
- accessory mount (sold separately)
| Model | Superlogic Butano Ridge |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Stem Length | 100mm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 46.7cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 73mm |
| Sweep | 5 deg |
| Flare | 17.5 deg |
| Top | Aero |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
| Weight | 417g(44cmx110cm) |
$718.95
Ritchey Superlogic Butano Ridge 40cm/100mm—
$718.95
Description
- Introduction of the one-piece SuperLogic Butano Ridge
- bar is the first Ritchey combo bar to get the gravel treatment
- One-piece SuperLogic Butano Ridge offers fully internal routing, comfortable
- ergo-aero tops, a compact bend, and a welcoming 17.5° drop flare
- Underside of the bar features a removable
- cable cover offering easy access for routing the cables
- Removable cover also doubles its duty with the ability to receive an integrated
- accessory mount (sold separately)
| Model | Superlogic Butano Ridge |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Stem Length | 100mm |
| Hood W | 40cm |
| Drop W | 46.7cm |
| Drop | 115mm |
| Reach | 73mm |
| Sweep | 5 deg |
| Flare | 17.5 deg |
| Top | Aero |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
| Weight | 417g(44cmx110cm) |














