Reverse RCC Carbon Seismic Bar (35.0) 25/810mm Stealth
- Reverse Components flagship handlebar reduces vibrations which can cause fatigue on longer runs over rough terrain
- Carbon construction with Seismic vibration damping technology
- Unique carbon laminate process makes a handlebar that is both lightweight and strong
- Tested extensively at the EFBE laboratory in Germany, a pioneer in DIN 79100 test methods
| Model | RCC Carbon Seismic |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 25mm |
| Width | 790mm |
| Upsweep | 6 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Stealth |
| Weight | 237g |
Original: $209.99
-65%$209.99
$73.50
Description
- Reverse Components flagship handlebar reduces vibrations which can cause fatigue on longer runs over rough terrain
- Carbon construction with Seismic vibration damping technology
- Unique carbon laminate process makes a handlebar that is both lightweight and strong
- Tested extensively at the EFBE laboratory in Germany, a pioneer in DIN 79100 test methods
| Model | RCC Carbon Seismic |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 25mm |
| Width | 790mm |
| Upsweep | 6 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Stealth |
| Weight | 237g |














