Reverse Nico Vink Riser Bar (35) 35mm/810mm Black/Wht
- Double butted 7075-T6 aluminum bar, designed and tested by Freeride legend Nico Vink
- Designed for riders who value strength and reliability over light weight
- Increased wall thickness to withstand the toughest abuse
| Model | Nico Vink |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 35mm |
| Width | 810mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/White |
| Weight | 398g |
| Clamp Diameter | 35Mm |
| Riser Height | 35Mm |
Original: $120.99
-65%$120.99
$42.35
Description
- Double butted 7075-T6 aluminum bar, designed and tested by Freeride legend Nico Vink
- Designed for riders who value strength and reliability over light weight
- Increased wall thickness to withstand the toughest abuse
| Model | Nico Vink |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 35mm |
| Width | 810mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/White |
| Weight | 398g |
| Clamp Diameter | 35Mm |
| Riser Height | 35Mm |














