Reverse E-Element Riser Bar (35.0) 25mm/800mm Black/Gray
- 7050-T6 aluminum bar with special Element Butting Technology for E-Bike use
- Lab tested by EFBE Pruftechnik in Germany, certified for safe use on E-Bikes under the toughest conditions
- Includes cutting lines and stem alignment guide marks
| Model | E-Element |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 25mm |
| Width | 800mm |
| Up/Back Sweep | 4 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/Gray |
| Weight | 310g |
| Diameter | 35.0Mm |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00
Description
- 7050-T6 aluminum bar with special Element Butting Technology for E-Bike use
- Lab tested by EFBE Pruftechnik in Germany, certified for safe use on E-Bikes under the toughest conditions
- Includes cutting lines and stem alignment guide marks
| Model | E-Element |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 25mm |
| Width | 800mm |
| Up/Back Sweep | 4 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/Gray |
| Weight | 310g |
| Diameter | 35.0Mm |














