Reverse Deviant Riser Bar (31.8) 76mm/730mm Black/White
- Initially designed and built for trials, it soon became apparent this handlebar can serve as a high-rise bar for almost any discipline
- Due to its 76mm rise and pleasing 9° backsweep, this handlebar affords an upright position that is comfortable enough for leisure and daily commuters
- High rise 7050-T6 aluminum bar
| Model | Deviant |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 76mm |
| Width | 730mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/White |
| Weight | 378g |
Original: $120.99
-65%$120.99
$42.35
Description
- Initially designed and built for trials, it soon became apparent this handlebar can serve as a high-rise bar for almost any discipline
- Due to its 76mm rise and pleasing 9° backsweep, this handlebar affords an upright position that is comfortable enough for leisure and daily commuters
- High rise 7050-T6 aluminum bar
| Model | Deviant |
| Clamp Dia. | 31.8mm |
| Rise | 76mm |
| Width | 730mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 9 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black/White |
| Weight | 378g |














