Reverse Base Riser Bar (35.0) 18mm/790mm Black
- World Cup DH proven double butted 7075-T6 aluminum bar
- Designed with Downhill as well as All Mountain and Enduro riding in mind
- 790mm width provides confidence for even the toughest trails
| Model | Base Riser |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 18mm |
| Width | 790mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 299g |
| Bar Diameter | 35.0 |
Original: $69.99
-65%$69.99
$24.50
Description
- World Cup DH proven double butted 7075-T6 aluminum bar
- Designed with Downhill as well as All Mountain and Enduro riding in mind
- 790mm width provides confidence for even the toughest trails
| Model | Base Riser |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Rise | 18mm |
| Width | 790mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Weight | 299g |
| Bar Diameter | 35.0 |














