Renthal Fatbar Carbon 35 Riser Bar 10mm/800mm UD
- The product of an intense and in-depth research and development program, this ride-tuned handlebar combines the ultimate blend of strength, stiffness and shock absorption
- Full uni-directional (UD) carbon construction with efficient orientation and placement of the fibers to maximize strength and fine tune stiffness
- UD carbon fiber layup is specific to each model and rise
- 800mm wide bars have additional crash durability and have a wider clamp area to accommodate direct mount stems
- Designed for DH riding and racing
| Model | V2 Fatbar Carbon 35 |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 10mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black/Gold |
| Weight | 225g |
$64.73
Original: $184.95
-65%Renthal Fatbar Carbon 35 Riser Bar 10mm/800mm UD—
$184.95
$64.73
Description
- The product of an intense and in-depth research and development program, this ride-tuned handlebar combines the ultimate blend of strength, stiffness and shock absorption
- Full uni-directional (UD) carbon construction with efficient orientation and placement of the fibers to maximize strength and fine tune stiffness
- UD carbon fiber layup is specific to each model and rise
- 800mm wide bars have additional crash durability and have a wider clamp area to accommodate direct mount stems
- Designed for DH riding and racing
| Model | V2 Fatbar Carbon 35 |
| Clamp | 35.0mm |
| Rise | 10mm |
| Width | 800mm |
| Upsweep | 5 Deg |
| Back Sweep | 7 Deg |
| Material | Carbon |
| Color | Black/Gold |
| Weight | 225g |














