Redshift Sports Kitchen Sink Drop Bar 10 deg- 47cm Black
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 10 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | kitchen Sink |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 47cm |
| Hood Width | 47cm |
| Drop Width | 51.6cm |
| Drop | 117mm |
| Reach | 68mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 10 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 373g |
| Width | 47Cm |
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00
Description
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 10 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | kitchen Sink |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 47cm |
| Hood Width | 47cm |
| Drop Width | 51.6cm |
| Drop | 117mm |
| Reach | 68mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 10 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 373g |
| Width | 47Cm |














