Redshift Sports Kitchen Sink Drop Bar 10 deg- 44cm Black
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 10 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sink |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | 44cm |
| Drop Width | 48.6cm |
| Drop | 117mm |
| Reach | 70mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 10 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 362g |
| Width | 44Cm |
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00
Description
- 20mm of rise means less pressure on your hands and a broad range of positions
- 10 degrees of flare and a compact drop means a stable aerodynamic drop position
- 6061 T6 aluminum
| Model | Kitchen Sink |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 44cm |
| Hood Width | 44cm |
| Drop Width | 48.6cm |
| Drop | 117mm |
| Reach | 70mm |
| Sweep | 7 Deg |
| Drop Flare | 10 Deg |
| Rise | 20mm |
| Top | Round |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 362g |
| Width | 44Cm |














