Pirelli SporTUBE Tube Presta Length: 48mm 700C 40-50C
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 42 |
| ISO Width (mm) | 43 |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Width (mm) | 46 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Width (mm) | 48 |
| ISO Width (mm) | 49 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 42 - 50 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Valve Core | Fixed |
| Weight | 160 |
Original: $8.90
-65%$8.90
$3.11
Description
- TECH SPECS
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| ISO Width (mm) | 42 |
| ISO Width (mm) | 43 |
| ISO Width (mm) | 44 |
| ISO Width (mm) | 45 |
| ISO Width (mm) | 46 |
| ISO Width (mm) | 47 |
| ISO Width (mm) | 48 |
| ISO Width (mm) | 49 |
| ISO Width (mm) | 50 |
| Labeled Size | 700 x 42 - 50 |
| Shaft Type | Smooth |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Valve Core | Fixed |
| Weight | 160 |











