Pirelli Scorpion XC M Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding YLW Label Team Edition ProWall Race
The Scorpion XC M is the best choice for XC and Marathon courses where terrain can vary but speed is still the key factor. The medium profile tread pattern is ideal for riding quickly and confidently over a variety of terrains.Multi-ply 120tpi Nylon for lightness and rolling performance TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting and bead stability
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black w/Yellow Label |
| Weight | 700 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
$36.37
Original: $103.90
-65%Pirelli Scorpion XC M Tire - 29 x 2.4 Tubeless Folding YLW Label Team Edition ProWall Race—
$103.90
$36.37
Description
The Scorpion XC M is the best choice for XC and Marathon courses where terrain can vary but speed is still the key factor. The medium profile tread pattern is ideal for riding quickly and confidently over a variety of terrains.Multi-ply 120tpi Nylon for lightness and rolling performance TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting and bead stability
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black w/Yellow Label |
| Weight | 700 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |














