Pirelli Scorpion E-MTB R Mountain Tire 275x2.80 Folding Tubeless Ready SmartGRIP Hyperwall 60TPI Black
Pirelli Scorpion E-MTB R Mountain Tire 275x2.80 Folding Tubeless Ready SmartGRIP Hyperwall 60TPI Black
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 70 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 44 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |
Original: $89.91
-65%$89.91
$31.47
Description
- TECH SPECS
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 70 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| PSI | 44 |
| TPI | 60 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1250 |
| Weight (oz) | 44 |













