Panaracer GravelKing X1 Tire - 700 x 50 Tubeless Folding British Racing Green/Brown
- Excels in loose and rockier conditions with exceptional rolling resistance
- - High thread count TuffTex casing with bead to bead puncture protection
- - Long lasting, all-conditions Zero Slip Grip (ZSG) Gravel compound
- - BeadLock bead to accomodate a broader range of rims, both hookless and hooked
| Model | Gravelking X1 |
| Size | 700c |
| Width | 50mm |
| Casing | TuffTex |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Gravel |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Green/Brown |
| Weight | 610g |
$64.99
Panaracer GravelKing X1 Tire - 700 x 50 Tubeless Folding British Racing Green/Brown—
$64.99

Description
- Excels in loose and rockier conditions with exceptional rolling resistance
- - High thread count TuffTex casing with bead to bead puncture protection
- - Long lasting, all-conditions Zero Slip Grip (ZSG) Gravel compound
- - BeadLock bead to accomodate a broader range of rims, both hookless and hooked
| Model | Gravelking X1 |
| Size | 700c |
| Width | 50mm |
| Casing | TuffTex |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Gravel |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Green/Brown |
| Weight | 610g |























