MRP Ribbon Coil Suspension Fork - 27.5" 170 mm 15 x 110 mm 44 mm Offset BLK
| Steerer Type | Tapered |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 44 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Color | Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 170 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Axle to Crown Length | 562 |
| Crown Race | 40 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 67 |
| Brake Type | Post Mount 180 |
Original: $1,099.95
-65%$1,099.95
$384.98
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Wheel Size | 27.5" |
| Offset | 44 |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Color | Black |
| Lockout Switch | Crown |
| Negative Spring | Coil |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Travel (mm) | 170 |
| Stanchion Diameter | 35 |
| Axle to Crown Length | 562 |
| Crown Race | 40 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 67 |
| Brake Type | Post Mount 180 |














