Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black MaxxTerra EXO
The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions Intended use: loose loose over hard medium
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$94.00
Maxxis Rekon Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black MaxxTerra EXO—
$94.00

Description
The Rekon is an aggressive trail tire for intermediate and technical terrain. Wide knobs down the middle provide control under braking and L-shaped side knobs assure support when carving loose turns. With confidence like this you can race more and scout less.Ramped center knobs are fast rolling and provide secure braking; aggressive side lugs deliver traction in the corners Designed for technical XC riding in loose to moderate trail conditions Intended use: loose loose over hard medium
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| keyword search | New Maxxis |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |














