Maxxis Aspen AT Tire 29x2.4" MS/EXO/TR
- Based on the Aspen tread design for more variety of terrain usage
- - Features a high volume casing, low profile center and aggressive side knobs
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
| Model | Aspen AT |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO |
| TPI | 120 |
| Compound | MaxxSpeed |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
| E | Bike-E50 |
Original: $87.00
-65%$87.00
$30.45Description
- Based on the Aspen tread design for more variety of terrain usage
- - Features a high volume casing, low profile center and aggressive side knobs
- - E25/E50 rated tires are designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
| Model | Aspen AT |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | EXO |
| TPI | 120 |
| Compound | MaxxSpeed |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
| E | Bike-E50 |














