Manitou Mattoc Pro 29" Fork 130mm 44mm Black
- Infinite Rate Tune (IRT) allows for advanced spring tuning by independently adjusting air pressures in the beginning and end stroke
- Sealed dampers offer more consistent damping and lighter break away force, especially over long descents
- TSR (Trail Side Relief) casting bleed screws allow users to release casting pressure from the fork
- Releasing casting pressure can improve overall fork feel and small bump compliance
| Model | Mattoc Pro |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 130mm |
| Spring Type | Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm |
| Weight | 1750g |
| Color | Black |
Original: $1,049.99
-65%$1,049.99
$367.50
Description
- Infinite Rate Tune (IRT) allows for advanced spring tuning by independently adjusting air pressures in the beginning and end stroke
- Sealed dampers offer more consistent damping and lighter break away force, especially over long descents
- TSR (Trail Side Relief) casting bleed screws allow users to release casting pressure from the fork
- Releasing casting pressure can improve overall fork feel and small bump compliance
| Model | Mattoc Pro |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 130mm |
| Spring Type | Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm |
| Weight | 1750g |
| Color | Black |














