Kona Dew HD
Hub drive electric bike seeking ideal rider! Hi! My name is Dew HD! I’m affordable, super fun, stylish, extremely practical, easy-riding, helpful, full of light. You: loathe climbing hills, love (pedal) assistance, enjoy smiling, like going fast, don’t love working that hard if you don’t have to, need a companion to carry your groceries/beer/kids/dog/gear to and from wherever. Let’s fall in love!
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Project Two Aluminum |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano 100x9mm |
| Rear Hub | SR Suntour HD 20MPH |
| Spokes | Stainless Black 14g/13g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Crankset | Suntour |
| Chainring | 38t |
| Drive Unit | SR Suntour HD 20MPH |
| Battery | Phylion 418Wh |
| Rear Derailleur | Shimano TX |
| Cassette | Shimano Altus 11-32t 8spd |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Shifters | Shimano Altus |
| Brakes | Tektro HDM275 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Handlebars | Kona ALuminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Control |
| Headset | Feimin FP-H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Commuter |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Dew HD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.




Description
Hub drive electric bike seeking ideal rider! Hi! My name is Dew HD! I’m affordable, super fun, stylish, extremely practical, easy-riding, helpful, full of light. You: loathe climbing hills, love (pedal) assistance, enjoy smiling, like going fast, don’t love working that hard if you don’t have to, need a companion to carry your groceries/beer/kids/dog/gear to and from wherever. Let’s fall in love!
Technical Specifications
| Component | Specification |
| Frame Material | Kona 6061 Aluminum Butted |
| Fork | Kona Project Two Aluminum |
| Rims | WTB SX19 |
| Front Hub | Shimano 100x9mm |
| Rear Hub | SR Suntour HD 20MPH |
| Spokes | Stainless Black 14g/13g |
| Front Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Rear Tire | WTB Horizon Comp 650x47c |
| Crankset | Suntour |
| Chainring | 38t |
| Drive Unit | SR Suntour HD 20MPH |
| Battery | Phylion 418Wh |
| Rear Derailleur | Shimano TX |
| Cassette | Shimano Altus 11-32t 8spd |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Shifters | Shimano Altus |
| Brakes | Tektro HDM275 Hydraulic |
| Front Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Rear Brake Rotor | Tektro TR180 180mm |
| Handlebars | Kona ALuminum Riser |
| Grips | Kona Key Grip Slip on |
| Stem | Kona Control |
| Headset | Feimin FP-H863 |
| Seatpost | Kona Commuter 27.2mm |
| Seat Clamp | Kona Clamp |
| Saddle | Kona Commuter |
All specifications subject to change without notice
Sizing Guide
| Rider Height | Suggested Frame Size |
| 5'11" - 6'2"] | X-Large |
Sizing
Available in multiple sizes to fit a wide range of riders.
Contact us if you need help choosing the correct size.
🛒 Ready to Ride?
Order your Kona Dew HD today and experience one of the most respected mountain bikes ever made.






















