Hope Pro5 Singlespeed Disc R TA Hub(32h) 12x142mm Silver
- Improved sealing to stop dirt ingress and to reduce drag
- New labyrinth seal has zero drag for incredible freewheeling performance
- New pawls/spring design to increase longevity, load capacity and reduce drag
- 108 points of engagement with a new offset 6 pawl freehub design
- New step down axle design for a stiffer more durable freehub
- New hub body profile for increased stiffness without adding weight
- Includes 4-piece spacer kit and 2x M10 bolts with serrated caps
| Model | Pro5 SS |
| Front/Rear | Rear (1sp) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x142 |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Silver |
| Weight | 465g |
| Axle Type | 12X142mm Through Axle |
Original: $314.00
-65%$314.00
$109.90
Description
- Improved sealing to stop dirt ingress and to reduce drag
- New labyrinth seal has zero drag for incredible freewheeling performance
- New pawls/spring design to increase longevity, load capacity and reduce drag
- 108 points of engagement with a new offset 6 pawl freehub design
- New step down axle design for a stiffer more durable freehub
- New hub body profile for increased stiffness without adding weight
- Includes 4-piece spacer kit and 2x M10 bolts with serrated caps
| Model | Pro5 SS |
| Front/Rear | Rear (1sp) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x142 |
| Hole | 32 |
| Spoke | J-Bend |
| Brake | 6-Bolt |
| Color | Silver |
| Weight | 465g |
| Axle Type | 12X142mm Through Axle |














