Goodyear Vector R Z30 SW TL Fitment Tire 700 x 35c Black
- Tire bead construction is stiff and sized for ideal fitment and tire retention on Zipp 303 Firecrest rims
- Proprietary blended compound for ultra low rolling resistance and grip
- Ultra lightweight casing for low rolling resistance
- Under tread breaker belt for added puncture protection
- Proprietary Tubeless Ready clincher tire design with additional air retention properties
- Bead construction and geometry ensure safe retention on Zipp rims
- Short-Ply construction and 120 TPI casing
| Model | Vector R Z35 SW |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Compound | UHP Dynamic |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 365g |
Original: $107.00
-65%$107.00
$37.45
Description
- Tire bead construction is stiff and sized for ideal fitment and tire retention on Zipp 303 Firecrest rims
- Proprietary blended compound for ultra low rolling resistance and grip
- Ultra lightweight casing for low rolling resistance
- Under tread breaker belt for added puncture protection
- Proprietary Tubeless Ready clincher tire design with additional air retention properties
- Bead construction and geometry ensure safe retention on Zipp rims
- Short-Ply construction and 120 TPI casing
| Model | Vector R Z35 SW |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Compound | UHP Dynamic |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 365g |














