HomeStore
FOX 40 Factory Suspension Fork - 29" 203 mm 20TA x 110 mm 52mm Offset GRIP X2 MY27 Float Glidecore Air Spring Shiny BLK
FOX 40 Factory Suspension Fork - 29" 203 mm 20TA x 110 mm 52mm Offset GRIP X2 MY27 Float Glidecore Air Spring Shiny BLK
Target locked on the top step of the podium and developed in the crucible of World Cup competition the 40 is the definitive DH race fork. FOX's GRIP X2 is the most tunable supportive and smoothest descent-focused damper they've created ensuring the 40 stays planted in the hot seat.
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 200 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 203 |
| Offset | 52 |
| Axle to Crown Length | 601.9 |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm Boost |
| Maximum Tire Width | 63 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY27 |
| Stanchion Diameter | 40 |
| Steerer Tube Length (mm) | 272 |
$699.65
Original: $1,999.00
-65%FOX 40 Factory Suspension Fork - 29" 203 mm 20TA x 110 mm 52mm Offset GRIP X2 MY27 Float Glidecore Air Spring Shiny BLK—
$1,999.00
$699.65
Description
Target locked on the top step of the podium and developed in the crucible of World Cup competition the 40 is the definitive DH race fork. FOX's GRIP X2 is the most tunable supportive and smoothest descent-focused damper they've created ensuring the 40 stays planted in the hot seat.
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 200 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 203 |
| Offset | 52 |
| Axle to Crown Length | 601.9 |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm Boost |
| Maximum Tire Width | 63 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY27 |
| Stanchion Diameter | 40 |
| Steerer Tube Length (mm) | 272 |














