E*thirteen Helix R Crank (73mm) 160mm - Black
- Spindle is on the non-drive side of the crank for easier chain guide setup and drivetrain maintenance
- Adjustable chainline accommodates non-Boost (142mm), Boost (148mm) and Super Boost (157mm)
- Now includes an 8mm self-extractor, meaning the cranks can be removed with nothing more than an 8mm allen key
- Lightweight aluminum trail crank arms and aluminum spindle w/ Quick Connect lockring and Adaptive Preload Adjuster (APS), compatible with all Quick Connect Guiderings
- Crank arm and chainring/BB removal tool included
| Model | Helix R |
| Length | 160mm |
| Direct Mount/BCD | QuickConnect (E*Thirteen) |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
Original: $279.00
-65%$279.00
$97.65
Description
- Spindle is on the non-drive side of the crank for easier chain guide setup and drivetrain maintenance
- Adjustable chainline accommodates non-Boost (142mm), Boost (148mm) and Super Boost (157mm)
- Now includes an 8mm self-extractor, meaning the cranks can be removed with nothing more than an 8mm allen key
- Lightweight aluminum trail crank arms and aluminum spindle w/ Quick Connect lockring and Adaptive Preload Adjuster (APS), compatible with all Quick Connect Guiderings
- Crank arm and chainring/BB removal tool included
| Model | Helix R |
| Length | 160mm |
| Direct Mount/BCD | QuickConnect (E*Thirteen) |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | 30mm |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 52mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |


















