DT Swiss EXC 1500 Classic Rear Wheel 29" 12x157
- Tubeless ready, asymmetric and hookless carbon fiber rims
- - Classic 240-series 6-bolt disc hub with 90t Ratchet DEG system
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Complite J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Rear wheel comes with SRAM XD freehub installed and includes Shimano HG+ Micro Spline 12sp FH body and end cap
- - Also includes: factory installed rim tape and alloy tubeless valve
| Model | EXC 1500 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157 |
| Hub | Classic 240 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EXC 1500 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1020g |
Original: $1,270.90
-65%$1,270.90
$444.81
Description
- Tubeless ready, asymmetric and hookless carbon fiber rims
- - Classic 240-series 6-bolt disc hub with 90t Ratchet DEG system
- - Degrees of Freedom installed; easily adjustable, on/off pedal kickback system with 0/10/20 deg settings
- - DT Swiss Complite J-bend double butted spokes with alloy ProLock Squorx nipples
- - Rear wheel comes with SRAM XD freehub installed and includes Shimano HG+ Micro Spline 12sp FH body and end cap
- - Also includes: factory installed rim tape and alloy tubeless valve
| Model | EXC 1500 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD/Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x157 |
| Hub | Classic 240 Ratchet DEG DF |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | EXC 1500 |
| Internal W | 30mm |
| Depth | 22mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1020g |














