DT Swiss EX 1700 Spline Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Boost 6-Bolt Micro Spline Ratchet 36 SL BLK
DT Swiss EX 1700 Spline Rear Wheel - 29" 12 x 148mm Boost 6-Bolt Micro Spline Ratchet 36 SL BLK
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |
Original: $697.58
-65%$697.58
$244.15
Description
- TECH SPECS
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Defined Color | Black |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| ISO Diameter | 622 / road / 29" |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 29" |













