Cast Stunt Double 24 x 2.4" Tire Black
- Recessed pocket design for improved technical grip
- Side knobs feature ramped pocket design
- Smooth centerline for rolling speed
- Increased rubber thickness on centerline for protection from corner strikes
- Slightly square profile for more control on skinny features
- Designed by Fabio Wibmer/ Danny MacAskill
| Model | Stunt Double |
| Size | 24" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Double-Ply Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Soft/Medium A57 |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
Original: $59.99
-65%$59.99
$21.00
Description
- Recessed pocket design for improved technical grip
- Side knobs feature ramped pocket design
- Smooth centerline for rolling speed
- Increased rubber thickness on centerline for protection from corner strikes
- Slightly square profile for more control on skinny features
- Designed by Fabio Wibmer/ Danny MacAskill
| Model | Stunt Double |
| Size | 24" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Double-Ply Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Soft/Medium A57 |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |














